Aktualności

List do Rodziców, Opiekunów i Wychowawców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka chcemy się z Państwem podzielić listem Pana Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.

 

Janusz Korczak konsekwentnie podkreślał, że „nie ma dzieci – są ludzie”. Domagał się traktowania najmłodszych na równi z dorosłymi, oczywiście z uwzględnieniem ich „innej skali pojęć, innego zasobu doświadczenia (…)”. To takie proste i trudne zarazem.
1 czerwca kręci się przede wszystkim wokół radości dzieci. Są zapraszane do audycji telewizyjnych i radiowych, rodzice przygotowują dla nich przedstawienia, dziadkowie rozpieszczają. Dorośli pozwalają im na więcej, ale przede wszystkim powinniśmy uważniej ich słuchać. To najcenniejszy prezent jaki możemy dać dzieciom. Wspólnie spędzony czas, rozmowa, spacer są bardziej wartościowe niż materialne podarunki.
50 tys. interwencji podejmowanych rocznie przez Rzecznika Praw Dziecka oraz liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą zapewniają szeroką perspektywę dziecięcych problemów. Otrzymuję pełne emocji listy, w których autorzy wyrażają smutek z niedostatku miłości, szacunku, zrozumienia, a często po prostu czasu. Piszą, że nierespektowane jest ich prawo do prywatności i własnego zdania, a nawet prawa niezapisane w dokumentach krajowych i międzynarodowych wprost – do: porażki, popełniania błędów, bycia niedoskonałym, swobody i własnych wyborów.
Czy w związku z tym można powiedzieć, że polskie dzieci są nieszczęśliwe? Nie, ponieważ w zdecydowanej większości otaczają je osoby, dla których są najważniejsze, które potrafią poświęcić dla nich życie.
Apeluję i przypominam – nie pozwólmy, aby dzieciom działa się krzywda i reagujmy zdecydowanie kiedy ma miejsce, bez względu czy są członkami biologicznych rodzin czy przebywają w innej formie opieki.
W Międzynarodowym Dniu Dziecka chylę czoła przed wysiłkiem, który podejmujecie Państwo każdego dnia. Życzę przede wszystkim wielu uśmiechów na twarzach dzieci – to one pozwalają przetrwać chwile zwątpienia i dają optymizm, tak potrzebny w procesie opieki i wychowania.
Pragnę przypomnieć przy okazji, że 1 czerwca nie jest jedynym dniem, w którym szczególnie powinniśmy pamiętać o dzieciach, one nas potrzebują każdego dnia w roku.

Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak