Aktualności

Bezpieczne wakacje nastolatka

Wakacje to dla młodzieży radosny i ekscytujący czas. Już za chwilę będzie można zapomnieć o szkole, spakować walizki i rozpocząć wakacyjne wyjazdy. Rozluźnienie towarzyszące wakacyjnej beztrosce często powoduje, że młodzi ludzie zachowują się ryzykownie i narażają się na niebezpieczeństwo. Warto przygotować syna czy córkę do wakacji, przypominając o zasadach bezpiecznego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Obowiązkiem i rolą rodziców jest uczulić nastolatka na niebezpieczeństwa związane z okresem wakacyjnym i zawieraniem nowych znajomości.
Akceptacja rówieśników jest dla młodzieży bardzo ważna. Pod wpływem presji grupy młodzi ludzie często decydują się na ryzykowne zachowania, których nigdy samodzielnie by nie podjęli. Podczas wakacji młodzież często po raz pierwszy sięga po alkohol, papierosy czy narkotyki. Rozmawiajmy z nimi nie tylko o szkodliwości używek, ale także o tym, że pod wpływem różnych substancji można stracić kontrolę nad swoim zachowaniem i narazić się na niebezpieczeństwo. Młodzi ludzie są bardzo otwarci i chętnie nawiązują nowe znajomości. Dziecko powinno wiedzieć, że nie może ufać nieznajomym osobom ani przyjmować od nich jakichkolwiek prezentów. W Internecie również nie należy ufać nieznajomym. Młode osoby często narażają się na niebezpieczeństwo, nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa w Sieci. Rozmawiajmy o tym z nastolatkiem. Interesujmy się tym, jak spędza czas w Internecie. Czasem usiądźmy ze swoim dzieckiem przed ekranem komputera, zobaczmy, w co gra, z jakich aplikacji korzysta. Upewnijmy się, że nasz syn czy córka wie, że nie wolno podawać w Internecie swoich danych osobowych, numeru telefonu czy umawiać się na spotkania z nieznajomymi. Należy także rozmawiać z młodymi osobami o tym, że nie mogą przesyłać innym swoich zdjęć czy publikować ich w Internecie. Nigdy nie mamy pewności, do kogo trafią wysłane przez nas zdjęcia i jak zostaną wykorzystane. Uczmy młodzież chronić swoją prywatność w Internecie.
Lato to również czas pierwszych miłości i często nieprzemyślanych kontaktów seksualnych. Podjęte pod wpływem chwili decyzje mogą mieć negatywne konsekwencje w przyszłości. Rozmawiajmy z nastolatkami o związkach, miłości i emocjach jej towarzyszących, odpowiedzialności, życiu seksualnym i zagrożeniach z nim związanych – niechcianej ciąży, chorobach przenoszonych drogą płciową.
Rozmawiajmy i jeszcze raz rozmawiajmy z nastolatkiem, przestrzegajmy go, ale nie kontrolujmy nadmiernie. Młody człowiek, aby w siebie wierzyć i stawać się coraz bardziej samodzielnym, musi mieć poczucie, że darzymy go zaufaniem.

Czerwiec 2014, Agnieszka Sławenta – psycholog, Jakub Zieliński – psycholog, Barbara Darmorost – pedagog